• 1
Velikost písma

Vítejte

201603162048 pevec bozi

 

Je VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ, 28. 3. 2016, a my křesťané se moc těšíme na divadelní představení, proto směřujeme do KD Trisia v Třinci. Herci Spišského divadla ve Spišské Nové Vsi si pro nás připravili hru o pěti dějstvích „ Pěvec Boží“, přiblížili nám v ní těžký život evangelického kněze, barokního spisovatele a autora známého zpěvníku CITHARA SANCTORUM – JIŘÍHO TŘANOVSKÉHO, nazývaného také často slezským Lutherem.

Těžký život měl proto, že vyznával Ježíše Krista a v 16. století, kdy vypukla tvrdá rekatolizace, byl každý, kdo nebyl katolíkem, krutě pronásledován. Jur Tranovský, jak byl ve hře nazýván, byl rovněž dále vystaven i zápasu s politickou mocí nastupujících Habsburků po bitvě na Bílé hoře roku 1620. Setkává se zde se zrádci, kteří zrazují Krista i své blízké, také poznává odpadlíky z vlastních řad. Do těchto zápasů zasáhne i další rána, morová epidemie. Ve chvíli, kdy náš hlavní hrdina pečuje o umírající ve sboru, mu umírá vlastní dítě. V téhle hrozné době mu zemřely tři malé děti.

Hru napsal evangelický kněz, spisovatel a dramatik Július Barča – Ivan v roce 1934, bylo mu tehdy pouhých 25 let. Zobrazil životní situace Třanovského z posledních pěti let pobytu ve sboru v Meziříčí na Moravě. Přiblížil ho  jako osobnost velké víry a příkladného lidství. Tuto skutečnost ilustruje na začátku hry, kdy Juraj zachraňuje katolického důstojníka císařské armády před zavražděním ze strany zbojníka Vanducha, aby v závěru dramatu zase on umožnil Třanovskému nejen tajný útěk z vězení, kde by měl jistou smrt, ale i následný útěk se ženou k nám na Slezsko.

Pochválit musím i herecké výkony hostů ze Spišské Nové Vsi, zejména ty, kteří byli v rolích : TŘANOVSKÉHO  - Mikuláš Macala, jeho ženu ztvárnila Antónia Olšavská. Jen nás trochu mrzelo, že hercům nebyly dány mikrofony a v zadních lavicích nebylo jejich povídání rozumět. Kulisy jsme obdivovali také, pro svou jednoduchost, ale účelnost. Děkujeme i všem, kdo toto představení zajistili a nás v době velikonoční tímto velmi obohatili. PÁN VÁM ZA TO MOC ŽEHNEJ!      Jarmila  Hejnochová